Oprogramowanie

Sposoby ochrony przed wirusami komputerowymi

Nasze komputery narażone są na ataki wirusów niemal nieustannie. Dysk może zostać zainfekowany podczas ściągania plików, otwierania maili i witryn o nieznanym adresie. Prawie każde miejsce poza znanymi portalami jest potencjalnie groźne. Jak skutecznie ochronić się przed wirusami i zabezpieczyć nasz komputer? Istnieje na to kilka sposobów.

Podstawowym rozwiązaniem jest instalacja dobrego programu antywirusowego. Do najpopularniejszych należą: Norton Antyvirus, Kaspersky AntiVirus, Panda, NOD32, McAfee, Mks_Vir oraz F-Secure. Skanują one komputer w celu zlokalizowania wirusów w systemie operacyjnym, plikach i poczcie mailowej. Aby dobrze spełniały swoje zadanie, muszą posiadać aktywny monitor antywirusowy z aktualną bazą wirusów. Ponieważ nowe zagrożenia pojawiają się każdego dnia, warto na bieżąco sprawdzać aktualizacje programu na stronie producenta. Większość antywirusów sprzedawana jest z roczną subskrypcją, którą można odnowić po upływie 12 miesięcy. Komputer warto przeskanować wtedy, gdy zauważymy spowolnienie systemu oraz trudności w wykonywaniu podstawowych czynności.

Oprócz instalacji programu antywirusowego równie ważna jest bieżąca kontrola załączników pocztowych, szczególnie tych z rozszerzeniem .exe. Potencjalnie niebezpieczne załączniki zablokujemy zarówno za pomocą programu Microsoft Outlook, jak i poczty Windows. Podejrzanych plików, których źródła nie znamy, najlepiej jest nie otwierać. Aby ochronić się przed atakiem wirusów, warto „odświeżać” ponadto system operacyjny za pomocą funkcji automatycznej aktualizacji. Firma Microsoft często wprowadza bowiem zmiany i ulepszenia, zapełniające luki w zabezpieczeniach i pomagające zapobiegać atakom na komputer. Koniecznie włączmy również zaporę systemu, która ostrzeże nas przed niepokojącymi działaniami, zablokuje wirusy i robaki, a także uniemożliwi dostęp hakerów do zgromadzonych na naszym komputerze danych. Warto przechowywać ważne pliki na partycji niesystemowej (dysku D), aby w razie ataku wirusa nie zostały one utracone – odzyskanie danych nie zawsze jest możliwe, a jego koszt jest stosunkowo wysoki.