Oprogramowanie

Czy warto mieć dwa programy antywirusowe

Wielu niedoświadczonych użytkowników komputerów popełnia bardzo znany błąd, który kończy się później niestabilną pracą komputera oraz niemożnością normalnego korzystania z jego dobrodziejstw. Mam tutaj na myśli instalowanie dwóch programów antywirusowych na dysku jednego peceta. Jest to bezmyślne zachowanie, które w żadnym razie nie poprawia ochrony dysków, lecz wręcz przeciwnie burzy cały system ochrony komputera. Nadgorliwi mogą uważać, że posiadanie dwóch lub większej ilości programów antywirusowych to lepsza ochrona, ponieważ jeżeli wirus nie zostanie wykryty przez pierwszego z nich to drugi z pewnością będzie miał go w swojej bazie i zapobiegnie jego przedostaniu się na dysk.

W rzeczywistości wygląda to jednak całkiem inaczej, a dwa antywirusy z pewnością nigdy nie będą ze sobą współpracować, ponieważ będą traktowały siebie nawzajem jako zagrożenie. Można to wyjaśnić na bardzo prostym przykładzie. Użytkownik włączając jeden z plików znajdujących się na komputerze uruchamia procedurę ochrony. Przed uruchomieniem programu jest on sprawdzany przez zainstalowane oprogramowanie antywirusowe, które potrzebuje dostępu do pliku. Jeżeli tę samą operację wykonają dwa antywirusy to każdy z nich uzna tego drugiego za zagrożenie i oznajmi o niebezpieczeństwie.

Doprowadzi to do znacznego spowolnienia pracy komputera lub nawet zawieszenia systemu i dziać się tak będzie za każdym razem. Co gorsza owa sytuacja nie dotyczy tylko programów uruchamianych przez użytkownika, ale również wszystkich plików systemowych, które są używane podczas korzystania z komputera. Posiadając dwa antywirusy można doprowadzić do takiej sytuacji, że laptop w ogóle nie będzie się uruchamiał lub będzie to trwało znacznie dłużej niż normalnie. Wiedząc to wszystko chyba nikt nie popełni takiego błędu i nie zainstaluje dwóch antywirusów, ponieważ jest to bardzo niemądrym posunięciem. Niewątpliwie jednak można instalować inne programy, które będą pomocne dla naszego antywirusa, na przykład takie odpowiedzialne za zwalczanie spamu. Chociaż dzisiejsze antywirusy są na tyle rozbudowane, że nie jest to konieczne.